top of page

ISTANBUL

ERKAN'S HOUSE,

ETILER

2014

Projemize konu olan mekan; projeyi ilk ele aldığımızda içerisinde çok ufak bir mutfak, küçük bir wc, bir giriş ve sekreterya, iki çalışma odası ve bir de toplantı odası bulunan ve yıllarca ofis olarak kullanılan bir apartman dairesiydi. Bu eski daire işlev ve malzemeler olarak yeni kullanıcılarının taleplerini karşılamaktan oldukça uzak ve çok demode durumda idi. Bu durumda dairede kullanılabilecek yalnızca bir kısım pencere doğramaları ve bir kısım masif parke dışında hiçbir şey yoktu. Yeni kullanıcılarının bizden proje olarak beklentileri; bu mekan içerisinde biri soyunma odalı ebeveyn yatak odası olacak şekilde iki ayrı yatak odası, ferah bir mutfak, genişçe bir duşu ve çamaşır kurutma makinalarının olduğu bir banyo ve yemek ve TV, oturma alanının olduğu bir salon oluşturmamız idi.

Proje çalışmamıza öncelikle, bizi en zorlayacak konu olan, küçük mekanda ferah alanlar oluşturma işi ile başladık. Mevcut durumun bizim sınırlarımızı belirlediği konular olan kolonlar, tesisat aksları, bacalar vs. gibi elemanları projeye işlediğimiz zaman, ilk iş banyo alanımızı oluşturduk. Mutfak alanı üzerinde birçok alternatif çalışmalar sonunda, müşterimizin beklentisi olan ferah mutfağı oluşturabilmek adına salona açık yarımada tezgahlı bir mutfak üzerinde son kararımızı verdik. Mutfağı biraz gizleyebilmek, mutfak alanını sınırlayabilmek, günlük bir yemek alanı oluşturabilmek ve çok küçük olan salon oturma alanına ilave olması adına bir bar ünitesi ve bar tabureleri ile mutfağı çevreledik. Salonun tam ortasında bulunan ve bu küçük mekanda oldukça kaba duran kolonu, mekanı yemek ve oturma alanı şekilde bölecek şekilde yemek alanı kısmından yemek büfesi, oturma alanı kısmından TV ünitesi olarak kullanabileceğimiz bir tasarım ile tamamen gizledik. Giriş kapısının da, mekanın küçük olması durumundan dolayı, direk salona açılıyor olması gerekiyordu ve burada yine gizli, gömme ve kısmen ayna kapaklı bir portmanto ve ayakkabılık dolabıyla giriş alanını kısmen de olsa sınırladık.  Sonuç olarak tek bir mekan içerisinde giriş, mutfak, oturma ve yemek odası fonksiyonlarını barındıran bir alan oluşturduk. Bu alanı kapısız bir koridor ile yatak odaları ve banyoya bağladık. Oluşturduğumuz bu mekan içerisinde bütünlüğü sağlaması adına komple bir lamine parke uygulaması yapılırken, sirkülasyon alanlarını ve farklı işlevleri tavanda yaptığımız bir takım asma tavan ve ışık oyunları ile birbirlerinden ayırmaya çalıştık. Özellikle girişten itibaren tüm mekanlara ulaşan ve plan üzerinde u şeklinde yapısı olan bir gizli LED ışık bandı ile genel sirkülasyon alanını öne çıkardık. Farklı aydınlatma elemanları; mutfakta spotlar, oturma alanında aplikler ve yemek alanında bir sarkıt ile tüm fonksiyonları ayrıştırdı. Yatak odalarına ulaşan koridorda bulunan ve apartman içerisinde kullanılmayan bir baca kırılarak koridor genişletilmek istendi. Bu sırada ortaya çıkan tertemiz ateş tuğla duvar, tasarımın bir parçası olarak çerçeveye alındı ve bu modern tasarımın içine binanın tarihinden bir parça olarak çıplak bırakıldı. Bu dar koridorda, evin genel ihtiyaçlarını karşılayacak, fonksiyonel bölüntülere sahip, ütü, elektrik süpürgesi, takım çantası vs. gibi ürünler için özel bölmeleri olan, köşeleri 45 derece kırılmış özel dolaplar kendi ahşap atölyemizde imal edildi.

İhtiyaçları istenilen gibi karşılayabilecek geniş duş alanlı, gizli dolapların ve çamaşır, kurutma makinalarının bulunduğu güzel bir banyo oluşturuldu.  

İstenildiği üzere içerisinde bay/bayan soyunma dolaplarının ve şifonyerinin bulunduğu, yatak başı tarafında bulunan kolonun kaplanarak ve üzerine komodinler eklenerek tasarıma dahil edildiği bir yatak odası küçük ama fonksiyonel yapısıyla ihtiyaçları karşıladı. İstenilen diğer yatak odası ise yine ihtiyaçları karşılayacak ve zorunlu olarak bu oda içerisinde bulunan kombiyi gizleyecek şekilde bir mobilya ünitesi, komodin ve bazalı yatak ile tamamlandı. Bu iki mekanda bulunan eski masif parkeler sistre – cila uygulaması ile kullanılmaya devam edildi. 

Ev genelinde kendi atölye imalatımız olan tüm sabit mobilyalarda (mutfak, banyo dolapları, portmanto, gardıroplar, koridor dolapları, tv ünitesi ve büfe dolabı) genel olarak parlak beyaz ve ceviz ağaç dokusu kombinasyonu kullanıldı. Yine kendi atölye imlatımız olan kapılar ve süpürgelikler komple beyaz ipek mat lake olarak evi tamamladı. Bir takım pencere doğramaları yeni yapılıp, kullanılabilecek durumda olan doğramaların bakımları yapıldıktan sonra pencere doğramalarının tamamına kullanıcıların talebi doğrultusunda panjur ve sineklik uygulaması yapıldı. Perdeler evin yapısına uygun olarak çeşitli stor ürünler ile çözüldü. Yataklar özellikle bazalı seçilerek daha fazla depolama alanı oluşturulması hedeflendi. Tezgahlar; bar ve banyoda ahşap ceviz, mutfak tezgahında ise çimstone olarak uygulandı. Oturma grubu, bar tabureleri, yemek masası, yemek sandalyeleri ve tüm mutfak banyo aksesuarları müşteri ile birlikte seçilerek satın alındı ve tasarım tamamlandı.

bottom of page